Chovatelská stanice koček

Příprava domova

Zde bychom se chtěli zmínit o tom, co vše je nutné zařídit před příchodem koťátka do nového domova.

Pokud už máte tu čest a nějaký kočičí kožíšek s Vámi již domov sdílí, potom Vám jistě nemusím vypisovat, co vše je nutné doma připravit, než si přinesete koťátko domů. Tyto informace jsou spíše pro ty z Vás, kteří tu čest ještě neměli. Začneme tím hlavním:

 

-         Kočičí toaleta – správný výběr této „záležitosti“ může ovlivnit ve velké míře spokojenost Vaší kočky a potažmo tedy i spokojenost Vaši. Toalety jsou dnes k dostání v různých provedeních (nekryté, nekryté s okrajem, kryté, rohové…) a v mnoha barevných variantách. Já osobně dávám přednost toaletám krytým s filtry a dvířky, kdy nejenže má kočka při vykonávání svých potřeb soukromí, ale také nedochází k velkému vyhazování písku při zahrabávání důkazů (a bohužel když máte kocoura takového hraboše, jako je náš Bertík, tak krytou toaletu opravdu uvítáte s nadšením – protože zametat kočkolit několikrát denně po celém pokoji je dost nervy drásající). Pokud kupujete krytou toaletu, je potřeba, zvlášť u větších plemen, kterým Ragdoll bezpochyby je, brát v úvahu možnou velikost kočky v dospělosti. Zřejmě byste nesklidili příliš velký úspěch, kdyby se Váš 8kilový miláček musel tísnit  a nepříjemně se kvůli nízké a stísněné toaletě ohýbat do nepřirozených poloh. To by se Vám potom mohla kočička poděkovat nadělením mimo toaletu (upřímně – my bychom taky nebyli zrovna nadšení, kdybychom měli na toaletě málo místa….). Obecně platí, že kolik koček je v domácnosti, tolik by mělo být i toalet. Přeci jen kočky jsou velmi čistotná zvířata…a ve finále by to potom mohlo zase skončit nadílkou mimo určené místo.

-         Stelivo – i zde je dnes mnohé na výběr (nehrudkující, hrudkující, silikátová….). Nové koťátko bude jistě zvyklé na určitý druh steliva, proto je vhodné se s chovatelem domluvit nač je koťátko zvyklé. Opět se tím vyhnete spoustě nepříjemností. Ze zkušenosti dává většina koček přednost hrudkujícím stelivům. Přechod na jiný druh steliva by měl být pozvolný a nenásilný, tzn. přimíchávat pozvolna do stávajícího steliva stelivo nové a zvyšovat postupně poměr nového.

-         Misky – samozřejmě budete potřebovat misky na vodu a jídlo pro kočičku. U některých koček se může projevit alergie na plast či kov, proto je pravděpodobně nejvhodnější volbou sklo či porcelán. Voda by měla být měněna alespoň jednou denně. K potravě by koťátko mělo mít volný přístup po celý den. Pokud to není možné a máte například i dospělou kočku, která má své dospělácké krmení, je nutné zajistit koťátku krmení několikrát denně (dvakrát denně je na kotě s maličkým žaludkem a obrovským výdejem energie příliš málo).

-         Krmení – koťátko bude ze stávajícího domova určitě zvyklé na určitý druh stravy. Dobrý chovatel se vždy snaží dávat všem kočičkám jen to nejlepší, aby správně prospívala a určitě byste měli dostat do začátku krmení, na které je koťátko navyklé. Zamezíte tak případným zažívacím obtížím, které mohou provázet náhlý přechod na jiný druh krmení. Přecházet by se na nový druh krmiva mělo vždy pouze pozvolna a pokud je k tomu nějaký důvod (např. alergie neboli potravinová nesnášenlivost apod.). Na trhu je dnes dostatečná škála superprémiových značek, které zajistí vašemu koťátku zdravý vývoj a vyvážený růst. Tady bych se chtěla zmínit i o mléce. Koťatům by se nemělo dávat kravské mléko a pokud již bude důvod přikrmování mlékem, je vhodné tzv. kotěcí mléko, které je dnes rovněž běně k dostání ve zverimexech v tekuté i sušené formě. Kotě po čtvrtém měsíci stáří také ztrácí schopnost zpracovávat mléko bez zažívacích obtíží a proto se nedoporučuje podávat ani speciální mléko po dosažení tohoto věku.

-         Pelíšek – názory koček na pelíšky, které jsou umístěny na zemi se různí. Naše kočky upřednostňují škrabadla s odpočívadly ve výšce, křesla, sedačku a samozřejmě náš lidský pelíšek. Pokud si myslíte, že naučíte kočičku spávat mimo postel, je lepší ji raději do ložnice nepouštět – nevydržíte to a nakonec stejně podlehnete a kočička vám pak bude usínat každý večer předoucí a stulená k vám.

-         Škrabadlo – je velice důležitá součást každého kočičího domova. Kočička musí mít místo, kde si může brousit drápky. V přírodě si kočky obrušují drápy šplháním po stromech, doma musíme kočičce umožnit alespoň náhradu. Škrabadlo by mělo být dostatečně pevné a stabilní. Naučit někdy kočičku škrábat tam, kde chceme my, může být občas oříšek, ale chce to jen čas a trpělivost. Šikovní majitelé dokáží vyrobit i takový domácí strom sami a na internetu je spousta návodů, jak na to.

-         Přepravka – bude potřeba na jakékoliv převážení – ať už na převoz koťátka do nového domova, ale i dále například na cestovaní k veterináři. I přepravka by měla být dostatečně velká a pevná, aby se v ní kočička necítila stísněně a mohla si pohodlně lehnout. Přepravou kočky v autě v přepravce zabráníte nechtěným nehodám. Je to bezpečnější jak pro kočku tak pro vás. Přepravku nikdy nezapomeňte připevnit také bezpečnostním pásem.

-         Hřebeny – když srst ragdollů není příliš náročná na péči, přesto je potřeba kočičku česat alespoň jednou, dvakrát do týdne. Je dobré, pokud si kočka na česání zvykne již od malička. Budete potřebovat alespoň kartáč na celé tělo a hřeben se vzdálenějšími zuby na ocas, který není vhodný česat kartáčem, neboť byste mohli zapříčinit to, že nechtěně připravíte vaši kočičku o parádu. Srst na ocase dorůstá velice pomalu.

-         Kleštičky na drápky – i přesto, že vaše kočička používá škrabadlo je dobré jí občas drápky zastřihnout (alespoň na předních tlapkách). Musíte dávat pozor, abyste při tom neporanili prokrvenou živou tkáň drápu. Pokud si však na stříhání sami netroufáte, poproste svého veterináře – bude to rychle a pro vás bez stresu.

-         Hračky – je spousta myšiček, balónků, prutů s peříčky apod., které se rovněž dají běžně koupit, ale nejvděčnější hračky většinou bývají náhodné – tkanička do bot, zmuchlaný kus papíru nebo víčko od petlahve či pingpongový míček dokáží kočku neuvěřitelně bavit. Připravte se také na to, že se vám budou doma hračky ztrácet. Stoprocentně je najdete  pod gaučem, za skříní, pod postelí….vždy pouze tam, kde je obtížné se pro ně dostat. My pravidelně vysvobozujeme hračky z pod sedačky. Někdy podezřívám kočičáky, že je tam pinkají naschvál a pak mi stopují, jak dlouho mi bude trvat je vylovit.

-         Literatura – je dobré si pořídit nějakou publikaci o chovu koček, která dokáže být zároveň i prvním poradcem, pokud kočka začne mít nějaký zdravotní problém či cokoliv podobného. Literatura by vám měla napovědět, či pomoci pochopit vývoj různých nemocí. Nikdy si sami nehrajte na léčitele a s jakýmkoliv zdravotním problémem je však lepší se ihned obrátit na veterináře (raději stokrát zbytečně, než jednou pozdě). Kočka je šelma, své zdravotní problémy instinktivně skrývá a nedá na sobě znát, že ji něco bolí nebo že něco není v pořádku dokud dokáže její tělo fungovat i s velkými omezeními. Občas je pak bohužel již pozdě, když je již viditelné, že něco není v pořádku. Často pak člověku může připadat, že ke zdravotnímu problému došlo náhle, ale ve skutečnosti k problému docházelo pozvolna – rychlý bývá již jen zlom únosnosti. Tímto samozřejmě nechci nikoho strašit, jen jsem chtěla upozornit na to, jak je důležité soužití určitá symbióza s vaší kočkou.

     

09.10.2010 11:01:13
ivakrutilkova
IMGP94501.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one