Chovatelská stanice koček

Nebezpečné rostliny

Vzhledem k tomu, že kočky velice rády okusují různé rostliny a ne všechny, které se pěstují doma i na zahradě jsou neškodné, jsem se rozhodla přidat pro informaci i seznam pro kočky jedovatých a nebo jinak nebezpečných rostlin.

Nejčastější pokojové a zahradní rostliny způsobující otravy:

Monstera, filodendron, difenbachie, anturium, aglaonema, kala, rhododendron (azalka), oleandr, amarylis, narcis, hyacint, tulipán, kosatec, lilie

 

Jelikož je lépe zlým situacím předcházet, než je následně řešit, je vhodné všechny nebezpečné rostliny z domova odstranit, aby s nimi nemohla Vaše kočka přijít vůbec do styku. Samozřejmě, že pokud kočičku pouštíte ven, jen velice těžko eliminujete veškeré nebezpečné rostliny z okolí. Na druhou stranu kočky s možností výběhu ven se většinou jedovatým rostlinám instinktivně vyhýbají. Na toto však nemůžete spoléhat, stejně jako na to, že pokud zrovna po Vaší ulici jezdí minimum aut, tak se nemůže stát, že zrovna Vaše kočička se bude všem tudy jedoucím automobilům bez újmy vyhýbat. Pokud tedy chcete maximálně předcházet nebezpečím a přesto dopřát Vaší kočičce pohyb venku, měli byste zvážit vybudování venkovní voliéry či procházky pouze na vodítku.

Ale zpět ke rostlinám. Celá rodina i všichni známí již vědí, že pokud se u nás doma slaví různé události, tak že nemají chodit přát s květinou, neboť ta pokud je postavená na jakémkoliv místě alespoň trochu dosažitelném našim rošťákům (obzvláště Emička je kytičkový expert), její krása je velmi brzy ta tam zasažená zoubky našich kočičáků. Nehledě na to, že jedna z velmi oblíbených květin k řezu je pro kočky velmi jedovatá - je to lilie. Jedovatý je i jen její pyl,který může kočce ulpět na srsti a při očistě se lehce dostane do trávicího traktu zvířete a může být hodně zle. Vánoční hvězdu míváme umělou a jmelí pokud už ho doma o vánočních svátcích máme, tak pověšené na lustru hodně vysoko.

Pak jsou zde ještě rostliny, které nejsou pro kočky nebezpečné, ale vzhledem k listům podobným trávě jsou mnohdy zohyzděny a zničeny kočkohryzem. Takže pokud byste si přáli mít doma krásnou dracenu, nolinu, papyrus či jinou podobnou kytičku, pak asi nebudete moci mít doma kočku a naopak. Kočkám náramně chutná i obyčejná pažitka. Je dobré kočce poskytnout například osení, či běžnou trávu vysévanou do květináče. Pak budete spokojení vy i kočka a domácí květiny si také budou moci oddechnout.

Níže je seznam nejběžnějších nebezpečných rostlin. Jistě nebude úplný, jsou zde opravdu jen ty nejběžnější nebezpečné rostliny.

Nebezpečné rostliny v domácnosti:

Agáve

Aloe

Amarylis

Asparagus

Brambořík !!!

Břečtan

Difenbachie

Filodendron !!!

Kaktusy

Monstera

Vánoční hvězda !!!

Tabák !!!

Trnová koruna !!!

 

Nebezpečné rostliny na zahradě a venku:

Áron plamatý

Břečtan

Čemeřice

Durman

Hortenzie

Hrachor vonný

Hyacint

Chejr vonný

Jalovec

Jílek mámivý

Jmelí  !!!

Kala

Koniklec

Konvalinka vonná

Kosatec

Lilek černý !!!

Lilie !!!

Lupina – vlčí bob

Lýkovec jedovatý

Náprstník

Narcis

Ocún

Oleandr !!!

Oměj šalamounek

Prvosenka

Pryskyřník prudký

Pustoryl

Rododendron  !!!

Rulík zlomocný !!!

Řebčík královský

Skočec

Srdcovka nádherná

Stračka ostronožka

Tis  !!!

Vranní oko čtyřlisté !!!

Zimolez

18.09.2010 19:44:57
ivakrutilkova
IMGP94501.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one