Chovatelská stanice koček

Ragdoll je okouzlující a nádherná kočka. Někteří chovatelé dokonce říkají, že Ragdoll je vše v jednom – láska, radost, štěstí…prostě vše, co můžete od kočky chtít. Toto tvrzení mohu jen potvrdit. Je to poměrně mladé plemeno, jehož historie se začala v Kalifornii během 60. let minulého století. První představitelé těchto krásných kočiček byli do Evropy dovezeni na samém počátku let 80. a v roce 1992 uznala Ragdolla jako plemeno i FIFe.


Své jméno „hadrová panenka“ si kočky tohoto plemene vysloužily díky své schopnosti se naprosto uvolnit po uchopení. Asi nám to sama nikdy nemňoukne, ale o tomto plemeni se říká, že má extrémně posunutý práh bolestivosti (což tedy rozhodně nehodlám nikdy zkoušet).


Ragdoll je polodlouhosrstá kočka s hustou, měkkou a velice hedvábnou srstí, která není příliš náročná na péči, ale rozhodně uvítá pravidelné kartáčování i občasnou koupel. Ragdoll patří do skupiny polodlouhosrstých koček.  V letních měsících bývá  kratší a provzdušněná.


Ragdoll je poměrně velká a silná kočka, i když ne tak velká jako Mainská mývalí. Kocouři váží v průměru mezi 7 až 9 kg, kočky jsou znatelně menší a dosahují okolo 4,5 až 7kg. Výjimkami však nejsou jak kočky tak kocouři větší než uvedený průměr.


Koťátka se rodí vždy celá bílá. Odznaky jim začínají tmavnout až po několika dnech po narození a plného vývinu jak co se týče odstínů barvy srsti tak své plné velikosti dosáhnou teprve po několika letech. Oči mají tyto kočky vždy bez výjimky modré. Kotěcí safírově modrá po osmi týdnech věku mírně zesvětlá a pak se ještě dále vyvíjí stejně jako barva srsti. Toto plemeno patří mezi plemena s odznaky a je v současnosti uznáno ve třech různých barevných varietách - colourpoint, mitted a bikolor. Dále se mohou všechny tyto variety vyskytovat v barvách seal (černohnědá), blue (modrá), chodolate (čokoládová), lilac (liliová) a ne dlouho také red (červená), cream (krémová) a tortie (želvovinová).


Ragdoll má velice klidnou a milou povahu s zároveň velmi vyrovnanou osobností. Jsou to velice přátelské kočky, které se snadno dokáží sžít nejen s jinými kočkami a psi a dokonce i jinými zvířecími zástupci, ale velice dobře vycházejí i s dětmi či seniory. Nezřídka se právě Ragdollové využívají pro felinoterapii. Vzhledem k jejich přátelské a důvěřivé povaze a atraktivitě nedoporučujeme chovat tyto kočky venku či je nechávat venku bez dozoru. Bohužel se pak může stát, že o svou kočku přijdete rukou nějakého nenechavce. Čistě domácí chov doporučujeme i z toho důvodu, že tyto kočičky jsou velice kontaktní a potřebují péči a čas svého člověka. Nebudou Vás otravovat a vynucovat si pozornost, ale vždy Vám budou chtít být na blízku (občas mám pocit, že s příchodem domů se mi na patu přilepí bílá chlupatá kulička, která mě doprovází na každém kroku a vzdálí se na dál jak metr pouze v případě, že se jde napapat či použít toaletu). Ragdoll si většinou vybere „svého“ člověka v domácnosti a ve chvíli, kdy se to stane, tak se „vyvolený“ stává absolutním přítelem. Všechny ostatní členy domácnosti miluje a dává jim radost, avšak jen „vyvolený“ mívá výsostné právo si toto vše užívat ve větších dávkách.


O Ragdollech by se toho dalo napsat mnohem a mnohem více, ale opravdu tomu všemu dokážete uvěřit, až když se stane členem právě Vaší domácnosti

IMGP94501.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one