Chovatelská stanice koček
Zde se Vám budeme snažit krátce a okrajově vysvětlit to, jak je to nejen s alergií člověka na kočku, ale i to, jak vypadá kočka, která alergií trpí.
Kočka jako alergen
Myslím si, že je velice důležité se zmínit i o tomto tématu, ikdyž se často nepředpokládá, že by alergik měl zájem si kočičku pořizovat, ale může se stát, že se alergie u některého z členů rodiny projeví až po příchodu kočičky do nového domova a to potom začíná velký a hlavně mnohokrát vleklý kolotoč.
Lidé nebývají přímo alergičtí na kočičí chlupy, ale spíše na produkty kočičích mazových žláz či na kočičí sliny. Jak se kočička čistí, ulpívají sliny na její srsti a problém je na světě. S kočičími feromony je to trošku jinak. Malá koťata těchto feromonů produkují jen velice málo, ale jak stárnou a dospívají, zvyšuje se i jejich produkce. Proto se například tento druh alergie nemusí projevit ihned, když si přinesete domů koťátko, ale až časem, jak kotě roste. Nejvíce tudíž alergici reagují na nevykastrované kocoury, nejméně pak samozřejmě na malá koťata a na vykastrované kočky. S kastrací se totiž sníží i produkce alergenu (obzvláště u kocourů). Údajně pomáhají i častější koupele kočky a například nepouštění kočky do místnosti, kde alergik spí. Bohužel příliš nepomáhá si pořídit např. bezsrstou kočku, neboť jak jsem již zmínila - hlavním alergenem nejsou chlupy samy o sobě (ikdyž na chlupech ulpívá mnohonásobně více alergenů).
V případě jakýchkoliv pochybností či podezření, že by některý z členů Vaší rodiny mohl mít tento problém, neberte to prosím na lehkou váhu. Věřte mi, že po pár měsících, kdy už si na koťátko zvyknete, budete se ho velice těžko vzdávat. Nehledě na to, že koťátko si za velice krátkou dobu zvykne na Vás a implementovat jej potom do další nové rodiny se nemusí obejít zrovna bez problémů. Proto je lepší, když v případě takovéhoto podezření nejdříve navštívíte někoho, kdo kočky již nějakou dobu chová. Budete tak mít možnost zjistit, zda Vám přítomnost koček opravdu vadí či nikoliv. U nás budete samozřejmě i v takovémto případě vítáni.


Kočka jako alergik
Ano - i kočka může být alergická. Nejčastěji bývají kočky alergické (či spíše přecitlivělé) na některé složky potravy. Říká se tomu potravinová nesnášenlivost a projevy těchto alergií bývají různé.
Nejčastěji můžeme vidět různě po těle drobná či větší vylysalá místečka. Kočičí kůže je velice jemná a citlivá na jakékoliv vlivy a proto se alergie projeví v prvé řadě právě na kůži. V těžších případech je možné, že kočka si tato místa rozškrábe či rozkouše do krve. Pozor- v případě objevení jakéhokoliv vylysalého místa zajděte s kočičkou k veterináři, který musí zkontrolovat, zda se nejedná např. o plíseň.
Určování, na jakou složku potravy je kočka alergická, je velice obtížné. Proto je nejlepším řešením buďto velmi kvalitní strava či přímo veterinární dieta zaměřená na právě tento problém. Nejen proto zásadně nekrmíme naše kočičky různými barevnými a "levnými" granulkami.
U kočky se může rovněž objevit alergie na plast. V plastových miskách jsou póry, které nejdou nikdy dobře vyčistit a v těchto pórech se množí různé druhy bakterií, které mohou způsobit u kočky alergii. Kočička v tomto případě začne mít problém hlavně na čumáčku a místech, kterými se dotýká plastové misky. Opět může na problémových místech vylysat, mohou se vytvořit i boláky, v těžších případech se dokáže problém rozlézt i dále, protože kočka se pochopitelně škrábe a všechno tím zhoršuje. Nejjednodušší je nedávat plastové misky vůbec a rovnou pořídit porcelánové či skleněné.
Dále se u koček může samozřejmě projevit např. přecitlivělost na kouř či prach. U takto přecitlivělé kočky se často můžeme setkat s bronchitidou a dýchacími obtížemi.
10.04.2011 00:16:50
ivakrutilkova
IMGP94501.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one